Tuesday, December 3, 2013

Travian S5.ro

Salutare tuturor,

vreau sa va informez ca voi parasi acest server si, daca cineva doreste, poate sa imi preia contul (voi schimba inclusiv adresa de email cu a lui, pentru a nu fi nici un dubiu). Doar sa imi dea un mesaj.
Contul meu este pe stergere, in 48 de ore dispare.
Deasemenea, mai sunt anumite conturi mari care vor disparea. Deci, conturi sunt, oameni nu prea mai sunt...

Insa pentru a nu se spune ca plec pe ascuns, ca un las, fara explicatii, as vrea sa va spun motivele care au condus la aceasta decizie.

In primul rand, niciodata eu nu am intentionat sa raman atat de mult pe acest server. Am vrut sa stau 1-2 luni, sa ma distrez putin, sa vad ce modificari au fost aduse jocului in ultimii 4 ani (cat timp am avut o pauza de la travian). Lucru pe care l-am facut, m-am distrat, am fost in topuri.
La un moment dat chiar am plecat de pe server pentru un timp (unii dintre voi stiu asta, am lasat contul altcuiva), am revenit insa caci aici am cunoscut persoane de calitate, cu care voi mentine legatura si in afara travianului.

Oricum eram la limita cu decizia de plecare, caci timpul meu este foarte strans si timpul petrecut aici imi afecteaza viata personala si profesionala. Am ramas in joc strict pentru unii dintre colegii cu care ma inteleg foarte bine.

Insa picatura ca a umplut paharul a inceput acum cateva saptamani, cand au inceput atacurile intre cadrane.
Atunci am constatat un lucru mai mult decat ciudat: cum este posibil ca mai multi jucatori din Rock sa atace atat de precis de atatea ori? Cum este posibil ca pe mai multe capitale sa sa ajunga niste atacuri identice, ca un sablon? In secunda 1 ajung 4 atacuri de la cineva, in secunda 5 ajung atacuri de la altcineva, in secunda 11 ajung alte 4...si tot asa. Identice...
Uman vorbind, nu este posibil asa ceva. Ultima actiune esuata ieri a aratat cat de greu este acest lucru. Nu am dormit aproape deloc o noapte incercand sa atac la orele stabilite, chiar si asa unii colegi au mai ratat.
Dar sa faci acest lucru din 3 in 3 zile? Si cu atata precizie?
Eu nu cred absolut deloc asa ceva.
Sunt convins 100% ca cei din Rock utilizeaza niste scripturi sau softuri care sunt sau tolerate, sau nedetectate de MH (care altfel baneaza urgent pe cei pe care ii prind). Scripturi care isi fac treaba cu precizie de robot, doar calculatorul sa fie pornit.

Cum sa te aperi de astfel de atacuri sablon? Este imposibil sa detectezi care este tinta reala, caci eroarea umana este eliminata.

Cand am ridicat aceasta problema catre MH am primit un raspuns total aiurea: sunt suparat din cauza faptului ca am ratat ieri atacurile!!!
Parca vorbim limbi straine...
Atacurile fac parte din joc. Sa ratezi niste atacuri sau sa ai capitala stearsa sunt lucruri care se intampla si in urma lor mergi mai departe. Capitalele se reconstruiesc, armatele se refac. Insa ai o motivatie, lupta este corecta.
Acum insa ne luptam cu sabia impotriva unuia cu pistolul. E aberant.

Vreau insa sa dam Cezarului ce este al Cezarului: cei din Rock sunt cu adevarat buni. Au o coordonare foarte buna, sunt jucatori cu mare experienta. Eu cred ca aveau cele mai mari sanse la acest server si fara astfel de "ajutoare", caci au pornit de la inceput cu o tactica perfecta pentru a castiga serverul (in timp ce noi ne-am batut cand cu ex-Vikingii, cand cu NW). Insa ar fi fost o lupta corecta, mai echilibrata.

Tinand cont ca scopul oricarui jucator de travian este sa se simta bine, sa aiba niste satisfactii in mediul virtual, acest server nu mai prezinta nici un interes pentru mine. Nu mai am nici un motivatie, nici o obiectiv, absolut nimic care sa ma tina aici. Lupta a fost dezechilibrata total si nimic nu o mai poate echilibra. Si nu doresc sa fiu sparring partener-ul cuiva.

Asa ca voi juca mai departe pe serverul finalei, acolo pot fi gasit cu userul !.exs.
Pentru cei care nu stiu, adresa mea de Skype este edysipo.

Probabil pe viitor, impreuna cu alti colegi cu care vor parasi acum (sau mai tarziu) alianta, vom intra pe un alt server pentru a ne distra. Vom vedea.

Va doresc tuturor numai bine si cat mai multe succese (mai ales in RL).

Edi

26 comments:

  1. Salut,
    nu are nicio treaba cu scripturi sau alte softuri de genu sunt doar jucatori buni care stiu sa atace la ora la care li se cere dar daca e greu sa intelegeti asta ce sa va fac...succes pe alte servere

    Ben giugiu

    ReplyDelete
    Replies
    1. Salut,
      nici o secunda nu am negat faptul ca sunt jucatori cu experienta si foarte buni. Si, lucrul cel mai important, ati avut un coordonator ofensiv extraordinar (nu stiu daca tu ai fost sau sam11 sau altul). Felicitari pentru asta!
      Insa nu sunt nici copil ca sa cred ca atacurile alea pot fi date manual - atat de identice, inuman de precise, ca un sablon. Daca ai fi in locul meu cu siguranta ai gandi la fel.
      Nu am fost noi poate la fel de buni in joc ca voi, dar nici nu ne jigniti inteligenta.
      Stii ce se spune, ca atunci cand nu intelegi un lucru de obicei cea mai simpla explicatie este cea corecta. Am gasit-o.
      Poate pana la urma voi gasi si acele scripturi de care va folositi. Nu ca ma va incalzi cu ceva, caci nu stiu daca voi mai intra pe alte servere (in afara de asta cu finala), timpul nu imi permite. Si imi dau seama ca, probabil, nu mai sunt la zi cu acest joc (acum sunt alte tactici, alt mod de a juca..). In plus, nici nu vreau sa investesc bani in acest joc.
      Bafta in RL!
      Edi

      Delete
  2. e foarte simplu cum au dat toti in felul asta
    le-am cerut fiecaruia sa atace la o anumita ora(ora fixa) si le-am calculat timpii de lansare si uite ca asa au dat cum li sa cerut, bine au fost si jucatori care nu au respectat ora sau cica nu au putut lansa dar asta e alta poveste, la urmator tren am folosit alti si asa am crescut acuratetea

    ReplyDelete
  3. Inteleg cum se face, e clasic, acelasi lucru l-am facut si eu pentru ai mei.
    Dar intervine factorul uman, unul da o secunda mai tarziu, nu poate sa le grupeze pe toate intr-o secunda, etc etc. Altul nu se trezeste la timp, altul nu poate sa dea atunci, etc etc....sunt sute de motive pentru care atacurile nu pot arata asa cum le-ati dat.

    La voi a fost ceva suprauman.
    Pe nu stiu cate sate sa vina la 08:00:01 cate 4 atacuri in aceeasi secunda de la acelasi jucator, la 08:00:05 alte 4 atacuri de la altul pe aceleasi sate, la 08:00:11 alte 4 atacuri de la altul, tot pe satele alea. Halucinant de precise, ireale.
    Si pot accepta ca se poate intampla o data lucrul asta, dar in mod repetat este imposibil. Invalideaza tot de spune teoria probabilitatilor.

    Deci, imi pare rau, chiar nu pot sa cred ca astfel de atacuri se pot da manual, am dat si eu ceva atacuri la viata mea si stiu ce inseamna.
    Intr-adevar, nu mi-e greu, ci mi-e imposibil sa inteleg sau sa accept explicatia ta.

    Oricum, pentru mine deja e istorie...ce liber ma simt acum!
    Noapte buna!
    Edi

    ReplyDelete
  4. ok,dar cand intercalezi nu trebuie sa bagi def-ul intr-o anumita secunda ?
    acelasi principiu e si aici si daca foloseam bot sau script nu ne mai intercala ultrafunkylol ,dar chiar daca ar fi intrat toate valurile nu l-am fi sters(pacalicul ia dat efect cont dar asta nu e o scuza)
    spui ca joci pe finala, acolo se ataca si mai precis, sa te vad ce o sa spui atunci cand vei vedea cum se ataca acolo

    succes

    Ben giugiu

    ReplyDelete
    Replies
    1. Pe finala joc la turatie scazuta, defensiv.
      Nu mai am nici chef, nici timp si nici bani pentru a juca ofensiv.
      Nu stiu cum se ataca acolo, voi vedea pe viitor, deocamdata se ataca punctual, vin intr-adevar cate 4 valuri la secunda, dar nu am vazut inca atacuri coodonate la scara mare.

      Intr-adevar, la intercalari trebuie sa dai la secunda, insa e vorba de 1-2-3 intercalari, nu un grup de jucatori care ataca cu zeci de atacuri.

      Nu stiu cum v-a intercalat ultrafunkylol, eu personal nu prea am reusit sa introduc trupe intre fakurile voastre decat atunci cand se termina secunda (daca erau 5 atacuri de la tine, 4 la 8:00:11 si unul la 08:00:12, am reusit sa introduc dupa cele 4 atacuri. Din mai multe incercari, nu a mers. Poate ultra a avut un net mai bun, habar nu am. Si, sincer, nu prea conteaza, ca nu este acelasi lucru.

      Repet insa, chiar vreau sa ma deconectez de la asta.
      Am jucat, m-am distrat, am pierdut, am plecat...si ce bine e!

      Eu am plecat la somn si, culmea, nici nu trebuie sa ma trezesc peste noapte sa intercalez sau dau atacuri.

      Bafta!
      Edi

      Delete
  5. Vai Edi, vai ...
    Co o asemenea mentalitate, de genul "arbitrul e de vina", si asta din partea unuia care e unul dintre multii lideri ai unui cadran sau din partea unui posibil organizator de atacuri, ce pot sa zic? E logic ca ati ajuns unde ati ajuns, nu?
    Si .. sa iti si exemplific?

    B&M 27.10.13 22:13
    maghedonu 01.12.13 23:56

    Deci voi ati avut un artefact de trupe pe un cont vreme de o luna si 4 zile si ati scos un rahat de armata de acolo. Sau asta se vede din Rock.

    Voi dati massuri din n in n zile, in schimb dati massuri copy/paste dupa massurile mele. Ca o paranteza: asta e atitudine de lider? Asa va motivati voi jucatorii?

    Voi nu ati reusit un plan de atac, nici in nord vest, care vorba aia, vai de mama lor (si stim si noi si voi treaba asta), nici in Rock. de fiecare data, probabil, mh-ii au fost de vina, nu ideile ultramegageniale de doi bani a celor care faceau planurile de atac.

    Erati, cred, mai interesati de cum sa slabiti Rockul decat de cum sa va intariti voi. De aia, liderii din sud vest primeau cu o precizie matematica, o data la doua saptamani, cereri, rugaminti, de a intoarce armele si a juca alaturi de voi. Fair play. da, asta e atitudine de fair play. Si de caracter, sa ma duc sa ma milogesc si sa le promit marea cu sarea, cica ww-uri, caci da, asta s-a promis celor din sud vest. 200k def pe 4 sate si doua ww-uri in sud vest. Cadou de la prietenii din nord. :) Patetic.

    Imi doresc atat de mult sa va zic greselile, dar crede-ma, nu pot mai mult. Nu e treaba mea sa va deschid ochii. Postare asta e doar un feedback la o atitudine de "profesor de travian", asa cum te numeai, nu o lua personal, dar ce am citit in randurile tale sunt greu de digerat din partea celor care au muncit, in travian. Care stateau nopti intregi sa analizeze si sa gaseasca tipare, tinte, puncte slabe ale inamicului. Slab profesor, my friend, de aia ati picat bacul, nu?

    Bafta!

    Sam11

    ReplyDelete
    Replies
    1. Pentru sam11:
      Nu inteleg mesajul tau. Parca este dialogul surzilor, eu spun ceva si raspunsul nu are nici o legatura cu ce am spus eu. Este o veche strategie, de a duce discutia intr-o alta directie.

      Tot ce ai spus, exceptand comentariile ironice, sunt adevarate. Ati avut o strategie si o tactica perfecta, insa eu nu am facut parte din nici o conducere a nici unei aliante. Nu am negociat nimic cu nimeni, nu am decis nimic in politica aliantei. Am incercat doar sa coordonez acel ultim atac, esuat in mod lamentabil. Una e planul, alta e ducerea lui la indeplinire - si abia aici ajungem la subiect.

      Am recunoscut in fiecare mesaj ca sunteti jucatori foarte buni de travian. Dar, exact cum am spus mai sus, e dialogul surzilor: eu spun "sunteti buni", voi spuneti "nu e adevarat, suntem buni".

      Anumite banuieli le-am exprimat intr-un mediu restrans. Nu am spun public niciodata ce alte banuieli am eu referitor la arbitri, nu am scris pe blog sau in alta parte. Faptul ca v-ati inserat in spatiul privat al unei discutii este treaba voastra.

      Insa eu sunt convins si nu cred ca ceva imi va schimba parerea ca atacurile date de voi au fost date cu scripturi. Poate ca pe viitor voi avea mai multe informatii in acest sens. Doar ca fapt divers caci, pentru mine, travianul este istorie, e timpul sa revin in RL cu totul.

      Si un ultim aspect: in spatele fiecarui nick din travian sta un om, un anumit caracter. Cu bune si rele, caci nimeni nu e perfect. Nu o lua personal, asa m-ai sfatuit si tu in mesajul tau cand m-ai facut un profesor repetent, insa nu pot sa fac o comparatie intre Ben Giugiu si tine. Personal nu cunosc pe nici unul dintre voi si pe nimeni altcineva din Rock, probabil sunteti jucatori la fel de buni, dar caracterul este diferit. Mesajul lui a fost clar, pertinent, exprimand o anumita pozitie, tot respectul meu. Mesajul tau a fost ironic, persiflator, smecheresc, pe langa subiect. No comment...

      Delete
  6. Eu zic sa il ajutam pe om sa reuseasca si el irealul atacurilor la secunda fix de pe forumul travian
    http://forum.travian.ro/showthread.php?26052-Tutorial-Mai-multe-atacuri-intr-o-secunda
    http://forum.travian.ro/showthread.php?19636-cum-dau-atacuri-la-secunda/page2

    Iar in ceea ce priveste coordonarea la fel ... e de bun simt, daca ai o anumita experienta, sa stii ca exista site-uri care fac munca grea pentru noi in ceea ce priveste interceptarile, calculul distantelor intre sate etc ... pe astea totusi te lasam sa le descoperi singur.

    Adita

    ReplyDelete
    Replies
    1. La mesajul tau de mai sus trebuie sa mai fac o precizare tehnica pe care se pare ca nu ai sesizat-o.
      Nu am negat niciodata ca se pot da 4 atacuri intr-o secunda si, asa cum am spus, cred ca toata lumea stie tehnica de lansare. Insa toti au internetul performant si calculator destul de bun pentru a reusi acest lucru in mod constant? Ma indoiesc....
      Un alt aspect pe care sunt sigur ca il stiti: o secunda este impartita la 10 zecimi. In momentul atacului initial nu stii exact zecimea in care esti. Poti lansa atacul inital la ora 8:00:01:10, al 2-lea atac la 08:00:01:30, apoi la 08:00:01:50 si apoi la 08:00:01:70. Evident, sunt 4 atacuri care se vad la ora 08:00:01, in aceeasi secunda.

      Dar cum de se intampla ca toti sa atace in la inceputul secundei?
      Probabilistic vorbind, atacul 1 poate sa inceapa la 08:00:01:70, apoi la 08:00:01:90, apoi 08:00:02:10 si apoi 08:00:02:30 (ultimele 2 cifre sunt sutimile de secunda). Deci, aceleasi 2 zecimi intre atacuri, toate atacurile sunt lansate in mai putin de o secunda, insa ele apar venind in intervalul a 2 secunde.
      Cum de acest lucru nu s-a intamplat aproape niciodata (doar o data am vazut acest lucru, cand s-au trimis 5 atacuri)? Probabilistic nu e posibil.
      Si, repet, sa dai singur atacurile intr-o secunda se poate. Dar ca un grup de jucatori sa fie atat de precisi astfel incat sa dea atacuri care ajung in aceeasi secunda pe 6-7 tinte, fara nici o eroare umana, si asta in mod constant...imi pare rau, dar nu cred ca este posibil asa ceva.

      Delete
  7. Pentru Adrian Bogdan:
    Nu e nevoie fii atat de arogant, de parca ai inventat apa calda. Orice jucator de travian care a jucat macar o data ofensiv stie cum sa dea atacuri la secunda si stie si cum sa calculeze distantele si timpii de atac. Asta e ABC-ul in travian. Doar faptul ca ai scris asa ceva este o mare nesimtire din partea ta.

    Referitor insa la coordonare, este o alta discutie. Citeste ce am scris mai sus ca sa nu mai reiau totul de la capat.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nu a inventat nimeni apa calda, ea pur si simplu exista la fel cum exista si posibilitatile in jocul travian. Iar faptul ca le stii ( asa cum m-ai luminat acum ) si nu le poti pune in practica spune multe despre tine si nu necesita scuze spuse pe un blog.
      Iar in ceea ce priveste aroganta mea ... eu zic ca este doar o perceptie distorsionata a ta la fel cum as putea spune si eu ca mesajul tau de mai sus cu privire la performantele noastre este impertinent la adresa noastra, a celor care au avut activitatea necesara sa poata puna in miscare cu adevarat niste planuri puse la punct.

      Delete
    2. Eu mi-am exprimat un punct de vedere. Nu am ironizat pe nimeni, nu am luat la misto pe nimeni. Voi aveti alta versiune a acestui fapt, e normal.
      Utilizarea scripturilor (caci astea este parerea mea) nu stirbeste deloc celelalte realizari ale voastre, modul in care ati jucat serverul. Am spus si o repet, ati fi castigat oricum acest server, ati fost mai organizati, ati facut totul perfect. Pentru asta, felicitari.
      Pentru atacurile acelea coordonate (de scripturi, parerea mea, am spus de ce cred asta in discutiile de mai sus) insa nu va voi felicita. V-ati creat un avantaj incorect si care a dezechilibrat complet serverul. Parerea mea...

      Si, un ultim aspect - citeste ultima parte a mesajului meu pentru sam11. Se aplica perfect si pentru tine.

      Delete
  8. Pai ceea ce trebe sa intelegi tu e ca punctul tau de vedere este la fel de arogant ca si ceea ce am spus noi mai tarziu despre tine.

    Mesajul meu este fix pe subiect iar daca nu intelegi asta as putea spune si eu despre tine ca esti un pic "distrat" sa nu cumva sa iti produc neplaceri prea mari spunandu-ti alte cuvinte care te-ar ofensa cu adevarat.

    Faptul ca tu ai numai CERTITUDINI si nu SUSPICIUNI cu privire la noi spune despre tine ca esti un pic cam incuiat, iarasi un cuvant nu foarte ofensator care sa te descrie, si totusi ce sa vezi este doar o PARERE si POATE si un adevar insa totul este relativ asa ca hai sa nu ne victimizam sau sa parem niste oameni mai finuti decat suntem pentru ca daca te ridicai la nivelul de caracter cu bun simt iti exprimai opini nu certitudini.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Domnule,
      din respect pentru opinia altora las toate comentariile voastre postate aici, sa poata fi vazute de toti ce interesati. Chiar daca unele parti nu isi au locul aici, caci sunt cu totul pe langa subiect sau, cateodata, deranjante.
      Am incercat sa pastrez dialogul pe un ton civilizat, fara ironii neavenite sau expresii ofensatoare. Reciprocitatea vad ca nu exista...
      Eu mi-am exprimat punctul de vedere si, asa cum am spus si o repet, eu sunt convins de ceea ce am spus referitor la atacurile coordonate.
      Insa, in acelasi timp, sunt constient ca nimeni nu detine adevarul absolut. De aceea am acceptat orice alta opinie, si-a expus fiecare parerea aici.
      Efectiv in acest moment continuarea discutiei este inutila, este evident ca voi nu veti recunoaste utilizarea scripturilor. Asa cum nici eu nu voi crede niciodata ca acele atacuri pot fi sincronizate manual in acest fel.

      Si, de fapt, se ridica o alta intrebare: chiar stie fiecare din voi cum ataca celelalt? De unde sa stie sam11, de exemplu, daca tu folosesti sau nu vre-un script? Merita sa te gandesti si la asta.
      Un exemplu aleator: daca Ben Giugiu da atacurile manual si, pe buna dreptate, se simte deranjat de afirmatiile mele, fara sa stie ca alti 10 colegi utilizeaza scripturile si nici macar nu recunosc acest lucru (caci vor sa le fie recunoscuta valoarea)? O alta ipoteza...

      PS: un sfat chiar prietenesc: nu mai utiliza propozitii atat de lungi si complicate. Esti greu de urmarit...

      Delete
  9. Ai dreptate eu ma plictiseam azi si am postat mai mult decat trebe dar stai linistit ca imi trece repede, nus bloger-as de meserie :)

    Si legat de atacurile celorlalti si ca nu putem stii cum le da ... ei bine despre asta vorbesc si eu aici ( printre altele ) dar cu alte cuvinte si ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca tu ai vorbit generalist cu un aer de atotstiutor in ale trisatului si te-ai referit la Rock si nu la unii jucatori fara a lasa loc si de eventualele situati in care unii chiar pot sa joace la un nivel mai mare ( nivel pe care eu personal inca nu l-am atins dar nu spun ca nu exista ) . Iar propozitii de gen "Sunt convins 100% ca cei din Rock utilizeaza niste scripturi" , "Uman vorbind, nu este posibil asa ceva" nu isi au rostul.

    P.S. Daca ma uit bine comentariile mele sunt mai scurte decat ale tale chiar si cu spatiul dintre propozitii lasat exact pentru a putea fii citite mai usor, deci se poate sa iti fii acceptat sfatul inainte sa mi-l dai si ceea ce este si mai tare e ca nu trebe sa mai imi urmaresti alte mesaje pentru ca maine imi gasesc alta ocupatie :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. This comment has been removed by the author.

      Delete
    2. This comment has been removed by the author.

      Delete
  10. Nici eu nu sunt bloger-as de meserie, este prima data cand am scris ceva pe un blog. Din pacate nu am reusit sa scriu mesajul initial pe profilul meu sau intr-un mass, incalcam nu stiu ce reguli din travian (chiar am verificat de mai multe ori sa nu fi scris ceva jignitor, nu am gasit).

    Si, ca de final, tot ce am spus ramane reprezinta opinia mea personala si nu o retrag. Faptul ca altii o accepta sau o resping, depinde de ceea ce crede fiecare.

    Faptul ca incercati sa va exprimati punctul de vedere e perfect, traim (teoretic) intr-o lume libera.

    Faptul insa ca imi reprosati ca gandesc in felul asta nu mai este in regula.
    Spui ca sunt incuiat pentru ca mi-am spus parerea mea, care este (din punctul meu de vedere) o certitudine?
    Tu, care ai alte opinii pe care le sustii, cum sunteti atunci?
    Din punctul tau de vedere oricine are alte opinii decat voi sunt incuiati?
    Am incercat sa fiu cat se poate de deschis la orice explicatie, partial pot accepta anumite lucruri pe care le-a spus Ben Giugiu (care a fost singurul partener de discutie serios aici), insa nu sunt deloc convins per ansamblu.
    O zi buna sa aveti cu totii!

    ReplyDelete
    Replies
    1. :) Cenzura functioneaza, nu? De aceea stergi mesajele care nu-ti convin. Lasa ca e bine asa, da delete, noi ne-am atins scopul. Batistute sunt la magazinul de la coltul blocului.

      Delete
    2. Sa stii ca abia comentariul asta m-a deranjat.
      Eu nu am sters in mod voit nici un comentariu. Ce am scris mai sus? Fiecare are dreptul sa isi expuna punctul de vedere.
      De ce as sterge un comentariu care era mai pertinent decat cele care au ramas?

      Eu am vazut pe telefon comentariul tau si l-am sters de acolo. Probabil asta a afectat si blogul. Din pacate, nu am experienta cu blogurile si alte chestii din astea.
      Mai mult, am vazut comentariul tau ca inca exista undeva pe gmail.
      Culmea este ca am si dat un raspuns lung.
      Nu stiu daca tu mai ai mesajul, asa ca il voi pune eu din partea ta. Precum si raspunsul meu.

      Dar ramane totusi faptul ca respectul se castiga, nu se impune cu vorbe smecheresti.

      Delete
  11. MESAJUL DE MAI JOS ESTE DE LA SAM11. A FOST STERS DIN GRESEALA

    Well, acum ai o problema si cu frazele. Ti se par complicate si greu de urmarit. Ok. Trecem peste asta fara acidtitati, ironii sau persiflari. Desi ... nu-i asa, doar faptul ca am amintit ca ai probleme cu frazele, scrise de altfel corect in postarile de mai sus, este de fapt o ironie.

    Hai sa iti mai dezvalui cateva chestii din tacticile marsave ale lui Sam11. Una dintre tacticile astea marsave, este de a-si testa proprii jucatori. In genere, pe jucatorii noi care vor sa atace. Si pentru asta, li se dau anumite cereri militare, apoi sunt trimisi la atac. Si o luam cu abc-ul travianului. Tinta simpla ca sa vedem cum procedeaza. Cum stie sa atace. Cum stie sa fakuiasca. Dupa care, daca e cazul incerc sa corectez problemele astea. Cei care reusesc sa atace, pe viitor vor face parte din planurile de importanta medie pt alianta. Cei care exceleaza, trec la capitolul de elita si vor primi tinte importante. Planul e nimic fara planificare. In orice domeniu din viata.

    A veni sa acuzi ca oamenii din Rock triseaza, sau hai sa zicem altfel, unii oameni din rock triseaza si ca datorita acestui fapt nordul este inapt, este insa o chestie meschina. Cu siguranta sunt scripturi si in rock, cu siguranta sunt scripturi si in nord. Nu e treaba mea sa le verific, chiar nu ma intereseaza, exista oameni care trebuie sa faca aceasta treaba. Au existat banari atat in nord cat si in sud, deci, toata lumea (general vorbind), a patimit la vremea ei.

    Cum este posibil ca atatia jucatori sa atace cu precizie atatea capitale la aceeasi ora? Simplu! Ei .. pot! Si voi ati putea, dar mereu faceti cate o greseala. Si noi o speculam.

    Este imposibil sa detectezi tinta reala? Of, dragul meu, travianul este un joc de razboi. Cu de toate. Cu intrigi, cu diplomatii, cu discutii ascunse ochiului publicului, cu spioni, etc. dar mai ales .. cu armate!!!

    Cred ca trebuia sa fii mult mai intrigat de ce nu aveti armate de atac, de ce pierdeti artefacte pretioase, de ce nu aveti un lider care sa va conduca, de ce nu stiti sa jucati in echipa, etc etc etc. Nu. Tu esti intrigat pentru ca noi stim sa atacam bine, desi, la ultima actiune ofensiva ne-au fost intercalate mii de catapulte. My friend, si celelalte tinte puteau sa intercaleze. Unele sate puteau chiar sa nu fie sterse, pentru ca si noi am facut greseli. Capitala lui abis trebuia sa fie stearsa de la primul atac. Nu a plecat o armata si astfel satul a ramas in picioare. Oare ce s-a intampla? I-a taiat electrica energia atacatorului de nu a mai plecat atacul de pe multiubitul de tine script? La ultima extinsa stearsa, cea a lui doctors, si acolo a fost o greseala. Unul dintre atacatori a atacat cu 3 minute intarziere, satul putea fi salvat. Nu suntem nici noi perfecti, dar noi, spre deosebire de voi, incercam sa identificam propriile greseli si sa le corectam in cel mai scurt timp. E mai ok decat sa iti dai delete si apoi sa anunti in piata centrala, acest fapt cu surle si trambite.


    Uite, scuza-ma pentru impertinenta de a da inca un mesaj lung, dar sunt sigur ca poti invata cate ceva din aceste mesaje.

    Plus, uite, iti mai zic o chestie, gratuit, desi ar trebui sa te coste aceste informatii. Impertinenta, aroganta in discutiile cu inamicii, fac parte din tactica travianului! Nu are nicio legatura cu cei 7 ani de acasa sau cu o proasta crestere. Este o strategie.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Da, ai dreptate, nordul a fost ineficient. Din multe motive...
      La noi, in North00, nu a existat nici un coordonator ofensiv adevarat. Mie nu imi permite timpul sa stau cu zilele si noptile ca sa fac planuri, sa studiez tintele. Altcineva insa nu a vrut.
      Nu a existat o coordonare adevarata intre aliantele North, ci doar intre niste jucatori din acele aliante. Noi am luptat ca individualitati, voi ca o echipa.
      Noi ne-am luptat intre noi de la inceput de server (Oblic vs Vikingi, Warrior vs NW) si s-au pierdut multe armate. Voi ati avut timp sa va pregatiti pe indelete.
      Nu am negat niciodata superioritatea voastra din punct de vedere organizatoric.
      Din punct de vedere al politicii pe server ati fost iarasi superiori. Modul in care ati facut ca Warriors si NW sa intre in conflict a fost perfect, chiar daca asta insa a depins de unii oameni care din punctul meu de vedere au judecat gresit.
      Ati avut servicii de spionaj mai bune, informatii mai detaliate.

      Toate astea insa sunt detalii neinsemnate in decizia pe care am luat-o.
      Am spus si o repet, in conditii normale o luam de la capat (cu toate ca dezechilibrul nu mai poate fi compensat in vre-un fel). Pierderea unor capitale sau a unor armate fac parte din joc.
      Insa concluzia care am tras-o referitoare la modul de atac a facut sa nu ma mai intereseze acest server (s5.ro). Si, din pacate, abia acum cand imi dau interesul aflu cat de multe se pot face daca vrei - conturi multiple, scripturi nedetectabile. Pana acum nu m-a interesat, am zis ca ma distrez. Insa pentru cine travianul este mai important decat RL, toate aceste trucuri sunt utile.
      Probabil nici altele pe viitor, caci asa cum am spus, eu cred ca travianul a luat-o pe o cale gresita, comerciala, in care succesul depinde acum si in mare masura de banii pe care ii bagi in joc (in afara de timpul alocat jocului).

      Eu am pus initial contul pe delete, dar cand l-a cerut cineva l-am dat fara nici o ezitare. Nu sunt atat de orgolios incat sa il sterg cu orice pret, daca unul din colegi l-a vrut atunci sa il pastreze sanatos. Nu ma intereseaza ce se intampla mai departe. Toti cei cu care am colaborat mai indeaproapte au plecat deja sau vor pleca de pe server.

      Ca sa clarific inca un lucru: mesajul meu a fost catre colegii mei, deci toate discutiile de aici sunt fara sens. Nu am vrut sa dispar din joc fara o explicatie pentru cei care m-au sustinut, care puteau sa creada ca fac acest lucru din cauza unei actiuni esuate sau a pierderii unor armate modeste.
      Am vrut sa stie care e parerea mea pe care nu o retractez, chiar daca am nuantat-o.

      Spui ca toate lumea a folosit scripturi. Nu pot sa stiu cine a folosit si cine nu. Eu am plecat de pe server pentru cateva saptamani, timp in care cel care a ramas in locul meu a folosit un script pentru farmare. Contul meu a fost banat si penalizat. Despre altii nu stiu, mai ales nu stiu daca si la voi s-a intamplat asta.
      Insa eu personal pot sa garantez ca nimeni din cei care au atacat pe Mexican Girl nu au folosit scripturi.
      Tu poti sa faci acest lucru pentru cei care au atacat Nordul?

      Discutia asta este fara sfarsit, evident ca fiecare va ramane pe pozitia lui cel putin pana in momentul in care apar elemente noi.

      Ca fapt divers, am dat un reply lui Adrian Bogdan (nu stiu cine este pe S5.ro) in care am intrebat niste detalii referitoare la atacurile la secunda. Cum se poate ca toate atacurile sa inceapa totdeauna in prima zecime a unei secunde? O intrebare la care nu cred ca exista un raspuns logic in afara unui "ajutor software".

      Asa ca va doresc numai bine si voua, sunt sanse mici sa ne mai intersectam pe viitor pe serverele de travian. Caci jocul a devenit o prostie.

      Bafta!

      Delete
    2. Si o mica completare: tupeul si aroganta au rolul lor inaintea unor confruntari.
      Cel mai bun exemplu a fost Casius Clay, care isi invingea psihologic adversarii inainte de a intra in ring.
      Doar ca acum eu am iesit din ring, toate ironiile nu isi mai au rostul. Si, ca fapt divers, nici nu ma ating aceste ironii caci viata reala m-a invatat sa nu le pun la suflet, chiar daca nu imi fac o placere deosebita. Insa ironiile tind sa duca o discutie serioasa spre derizoriu...

      Iar batistutele la care faceati referire cred ca va cam trebuie voua. Eu personal nu am nici cel mai mic regret ca am plecat, chiar nici unul. Incepeam sa pierd prea mult timp in joc. Insa voi, cei care faceti confuzie intre travian si RL, cred ca faptul ca nu mai aveti cu cine sa va bateti va provoaca insomnii. E greu sa boxezi cu aerul, nu? Mai sunt conturi pe delete...si vor fi si mai multe in viitor.
      Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa impartiti Rockul in doua si sa incepeti sa va atacati. Sa verificati daca functioneaza scriptul atat in atac, cat si in aparare :D

      Delete
    3. Observ ca devii mai rational.

      Mai trebuie insa sa te vindec de o chestie. Pui in aceeasi propozitie travianul si RL. Crede-ma ca cei din rock nu sunt niste no-nameri, care nu stiu decat sa stea in fata calculatorului. Asa cum tu ai o viata sociala activa, asa au si ei.

      Crezi ca faptul ca atacatorii ce au dat pe Mexican Girl, spui tu, nu au folosit scripturi a stat ;a baza ghoicirii planului de atac? :) Daca da, atunci te inseli, si dovedesti inca o data, ca stii prea putine despre travian. Probabil pauza pe care ai avut-o, a produs efecte, evident normale.

      E interesant cum jocul devine, brusc, o prostie atunci cand se face un plan prost, dar asta e o alta poveste ...

      Numai bine.

      Delete
    4. Din nou constat o nota ironica in mesaj.
      Prefer sa o ignor, evident suntem mult prea diferiti ca sa reactionez la ceva atat de pueril.

      Chiar nu mai are sens sa dezbatem pe langa subiect. Asa cum am spus, ai tendinta de a devia discutia acolo unde iti convine: ce buni sunteti voi. Asa este, ai dreptate, sunteti buni. Esti multumit?

      Si jocul nu este o prostie, este o idee geniala pentru cei care l-au facut. O fabrica de bani online. Doar ca mie nu imi mai place si asta nu de acum, ci de la revenire. Din multe motive, colegii mei le stiau, pe voi nu va intereseaza.

      Nu ma intereseaza cum ati ghicit tinta, am spus ca am facut si greseli. Si oricum nu pot pune baza pe nici o informatie care vine din partea ta (colegii mei m-au prevenit asupra acestui lucru de la inceput, cand nici macar nu stiam cine esti). Strategii de dezinformare, minciuni credibile, etc. Tot arsenalul. Doar ca nu ma mai intereseaza.

      Singurul lucru care ma interesa era modul in care ati dat atacurile. Am primit raspunsuri neconvingatoare si, in plus, atievitat sa raspundeti la intrebarea mea referitoare la atacurile care se dau rapid, dar vin in 2 secunde. Este pe undeva pe sus, uitata...noi discutam despre cat de multe nu stiu eu despre travian si cat de buni sunteti.

      Gata, chiar am pierdut prea mult timp cu asta. Fiecare din cei care vor vedea mesajul meu va trage propria concluzie, utilizand propria ratiune. E tot ce trebuie.

      Si succes la castigarea serverului! :D


      Delete