Salutare tuturor,
vreau sa va informez ca voi parasi acest server si, daca cineva doreste, poate sa imi preia contul (voi schimba inclusiv adresa de email cu a lui, pentru a nu fi nici un dubiu). Doar sa imi dea un mesaj.
Contul meu este pe stergere, in 48 de ore dispare.
Deasemenea, mai sunt anumite conturi mari care vor disparea. Deci, conturi sunt, oameni nu prea mai sunt...
Insa pentru a nu se spune ca plec pe ascuns, ca un las, fara explicatii, as vrea sa va spun motivele care au condus la aceasta decizie.
In primul rand, niciodata eu nu am intentionat sa raman atat de mult pe acest server. Am vrut sa stau 1-2 luni, sa ma distrez putin, sa vad ce modificari au fost aduse jocului in ultimii 4 ani (cat timp am avut o pauza de la travian). Lucru pe care l-am facut, m-am distrat, am fost in topuri.
La un moment dat chiar am plecat de pe server pentru un timp (unii dintre voi stiu asta, am lasat contul altcuiva), am revenit insa caci aici am cunoscut persoane de calitate, cu care voi mentine legatura si in afara travianului.
Oricum eram la limita cu decizia de plecare, caci timpul meu este foarte strans si timpul petrecut aici imi afecteaza viata personala si profesionala. Am ramas in joc strict pentru unii dintre colegii cu care ma inteleg foarte bine.
Insa picatura ca a umplut paharul a inceput acum cateva saptamani, cand au inceput atacurile intre cadrane.
Atunci am constatat un lucru mai mult decat ciudat: cum este posibil ca mai multi jucatori din Rock sa atace atat de precis de atatea ori? Cum este posibil ca pe mai multe capitale sa sa ajunga niste atacuri identice, ca un sablon? In secunda 1 ajung 4 atacuri de la cineva, in secunda 5 ajung atacuri de la altcineva, in secunda 11 ajung alte 4...si tot asa. Identice...
Uman vorbind, nu este posibil asa ceva. Ultima actiune esuata ieri a aratat cat de greu este acest lucru. Nu am dormit aproape deloc o noapte incercand sa atac la orele stabilite, chiar si asa unii colegi au mai ratat.
Dar sa faci acest lucru din 3 in 3 zile? Si cu atata precizie?
Eu nu cred absolut deloc asa ceva.
Sunt convins 100% ca cei din Rock utilizeaza niste scripturi sau softuri care sunt sau tolerate, sau nedetectate de MH (care altfel baneaza urgent pe cei pe care ii prind). Scripturi care isi fac treaba cu precizie de robot, doar calculatorul sa fie pornit.
Cum sa te aperi de astfel de atacuri sablon? Este imposibil sa detectezi care este tinta reala, caci eroarea umana este eliminata.
Cand am ridicat aceasta problema catre MH am primit un raspuns total aiurea: sunt suparat din cauza faptului ca am ratat ieri atacurile!!!
Parca vorbim limbi straine...
Atacurile fac parte din joc. Sa ratezi niste atacuri sau sa ai capitala stearsa sunt lucruri care se intampla si in urma lor mergi mai departe. Capitalele se reconstruiesc, armatele se refac. Insa ai o motivatie, lupta este corecta.
Acum insa ne luptam cu sabia impotriva unuia cu pistolul. E aberant.
Vreau insa sa dam Cezarului ce este al Cezarului: cei din Rock sunt cu adevarat buni. Au o coordonare foarte buna, sunt jucatori cu mare experienta. Eu cred ca aveau cele mai mari sanse la acest server si fara astfel de "ajutoare", caci au pornit de la inceput cu o tactica perfecta pentru a castiga serverul (in timp ce noi ne-am batut cand cu ex-Vikingii, cand cu NW). Insa ar fi fost o lupta corecta, mai echilibrata.
Tinand cont ca scopul oricarui jucator de travian este sa se simta bine, sa aiba niste satisfactii in mediul virtual, acest server nu mai prezinta nici un interes pentru mine. Nu mai am nici un motivatie, nici o obiectiv, absolut nimic care sa ma tina aici. Lupta a fost dezechilibrata total si nimic nu o mai poate echilibra. Si nu doresc sa fiu sparring partener-ul cuiva.
Asa ca voi juca mai departe pe serverul finalei, acolo pot fi gasit cu userul !.exs.
Pentru cei care nu stiu, adresa mea de Skype este edysipo.
Probabil pe viitor, impreuna cu alti colegi cu care vor parasi acum (sau mai tarziu) alianta, vom intra pe un alt server pentru a ne distra. Vom vedea.
Va doresc tuturor numai bine si cat mai multe succese (mai ales in RL).
Edi